migowy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Poważne wypadki.

15W poniedziałek 3 sierpnia 2020 r. opady deszczu oraz niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowy,  były przyczyną poważnych wypadków drogowych, do których wyjeżdżali strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Lesznie oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu leszczyńskiego.

Pierwsze zgłoszenie o zderzeniu czołowym w okolicy miejsowości Nowa Wieś (gm. Rydzyna) odebrał Dyżurny operacyjny powiatu o godzinie 13:10. Na miejsce zostały zadysponowane 4 zastępy z JRG Leszno oraz OSP Pawłowice. Pierwszy przybyły na miejsce zastęp zastał dwa samochody osobowe po zderzeniu czołowym blokujące przejazd w obu kierunkach. Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań, wyewakuowali osoby poszkodowane z pojazdów, udzielili poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) oraz przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego (ZRM). Ponadto zostały rozłączone akumulatory w obu pojazdach oraz zamknięty zawór instalacji LPG znajdujący się Volkswagenie Polo. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec LPR, który przetransportował osobę z największymi obrażeniami do szpitala. Pozostałe dwie osoby poszkodowane zostały przewiezione do szpitala karetką. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez Policję usunięto uszkodzone pojazdy z jezdni oraz ścieżki rowerowej, posprzątano resztki powypadkowe oraz zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne.
Do drugiego zdarzenia doszło około godziny 16:20 w miejscowości Wojnowice (gm. Osieczna). Na miejsce zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG Leszno, OSP Osieczna oraz OSP Krzywiń. Pierwszy zastęp przybyły na miejsce zdarzenia zastał trzy samochody osobowe po zderzeniu: Volkswagen Passat, Suzuki Liana oraz Toyota Auris. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdami, udzielono im KPP i przekazano ZRM. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez funkcjonariuszy Policji, dwa z trzech pojazdów zostały załadowane na autolawetę, natomiast Toyota została dopuszczona do ruchu drogowego. W wyniku zdarzenia straty oszacowano na 20 tys. zł.
W tym samym czasie, do równie niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 323 w okolicy miejscowości Henrykowo (gm. Święciechowa). Kierująca samochodem osobowym marki Volkswagen Passat nie dostosowała prędkości do panujących warunków atmosferycznych, straciła panowanie nad pojazdem w wyniku czego doszło do dachowania pojazdu. Strażacy na miejsu zdarzenia zastali samochód osobowy na dachu oraz kobietę, która o własnych siłach opuściła pojazd. Działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym, postawieniu pojazdu na koła i zepchnięciu na pobocze.
O godzinie 16:53 do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie wpłynęło kolejne zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Krzyżowiec – Jezierzyce Kościelne (gm. Włoszakowice). Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG Leszno, OSP Włoszakowice, OSP Święciechowa oraz OSP Krzycko Wielkie. W wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z pojazdem dostawczym Iveco Daily doszło do zapalenia się Seata. Osoby podróżujące samochodami opuściły pojazdy i zostały objęte opieką przez ZRM. Pierwszy przybyły na miejsce zastęp zabezpieczył teren działań i podał jeden prąd piany ciężkiej w natarciu na palący się pojazd. Dodatkowo w drugim pojeździe rozłączono akumulator  i zorganizowano objazd dla innych uczetników ruchu. W wyniku zdarzenia do szpitala zostały przetransportowane dwie osoby, a straty oszacowano na 60 tys. zł.
Opracowanie: asp. Dominik Wels
Zdjęcia: Archiwum KM PSP w Lesznie

 

BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE W LESIE

4

Stop pożarom traw

stop traw 2

Wsparcie dla żony strażaka - Natalii Kaczmarek

krew

Fundacja "SOLIDARNI"

proby logo

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

showthumb

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

FireFightersPlus

fireplus

„WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI”

rolnicy

Kontakt ePUAP

epuap

REKRUTACJA NA STUDIA W SGSP

SGSP Okladka 2020

Statystyki

Interwencji w tym roku:
Miejscowe zagrożenia938
Pożary200
Alarmy fałszywe115
Łącznie interwencji:1253

Komora

Przeszkolonych strażaków:
OSP173
OSP KSRG161
PSP34
Łącznie:368

Program Regionalny

dof

bip

Bezpieczeństwo

nie dla czadu

Edukacja i profilaktyka pożarowa

edukacja

© 2015 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie

Logowanie