migowy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Obchody 100 – lecia powrotu miasta Leszna do macierzy.

4Sto lat temu, 17 stycznia 1920 roku Leszno powróciło w granice odrodzonej Rzeczypospolitej, po 127 latach pruskiej niewoli. Oficjalnie przejęcie miasta odbyło się następnego dnia, 18 stycznia 1920 roku. W ramach obchodów setnej rocznicy powrotu miasta Leszna do macierzy, na terenie miasta Leszna odbyło się szereg uroczystości upamiętniających tamto wydarzenie, w których brali udział funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP Leszno.
St. bryg. Maciej Zdęga – p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz st. kpt. Sebastian Kozłowski – p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Lesznie uczestniczyli między innymi w uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Podczas posiedzenia wręczono tytuły Honorowego Obywatela oraz Zasłużonych dla Miasta Leszna oraz samorządowe nagrody i wyróżnienia za zasługi dla miasta. Nagrodę Prezydenta w dziedzinie kultury otrzymał między innymi funkcjonariusz leszczyńskiej komendy kpt. Sławomir Durka, który wraz z żoną Anną założył 15 Specjalną Drużynę Harcerską im. 62 Kompanii Specjalnej COMMANDO. Kolejne patriotyczne spotkanie mieszkańców Leszna w rocznicę 100-lecia powrotu miasta do macierzy odbyło się przed Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, przy ulicy 17 stycznia, nazwanej tak dla upamiętnienia wydarzeń z 1920 roku. Licznie przybyli na nie mieszkańcy, radni, prezydent miasta i jego współpracownicy, wojsko, w tym także pododdział ułanów, służby mundurowe, delegacje z Węgier i Czech. Wśród gości, którzy zabierali głos byli: minister rodziny, pracy i polityki socjalnej Marlena Maląg, poseł Jan Dziedziczak, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Wiesław Szczepański. Obecny był wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Z okazji jubileuszu 100-lecia powrotu Leszna do Polski odczytano dedykowany temu wydarzeniu Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Piątkowe obchody uroczystości związanych z 100. rocznicą powrotu Leszna do macierzy zakończył koncert w hali Trapez, pod tytułem „Lata 20, lata 30, tak to wszystko się zaczęło”, który przygotowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie.
Następnego dnia funkcjonariusze leszczyńskiej komendy wraz z druhami z OSP Leszno – Gronowo brali udział w pikniku zorganizowanym w Alei Gwiazd przed stadionem im. Alfreda Smoczyka w Lesznie.


Opracowanie: mł. bryg. Rafał Wypych – Oficer Prasowy KM PSP Leszno
Zdjęcia; Pan Jacek Kuik, mł. bryg. Rafał Wypych.

BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE W LESIE

4

Stop pożarom traw

stop traw 2

Wsparcie dla żony strażaka - Natalii Kaczmarek

krew

Fundacja "SOLIDARNI"

proby logo

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

showthumb

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

FireFightersPlus

fireplus

„WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI”

rolnicy

Kontakt ePUAP

epuap

REKRUTACJA NA STUDIA W SGSP

SGSP Okladka 2020

Statystyki

Interwencji w tym roku:
Miejscowe zagrożenia205
Pożary67
Alarmy fałszywe48
Łącznie interwencji:320

Komora

Przeszkolonych strażaków:
OSP135
OSP KSRG60
PSP15
Łącznie:210

Program Regionalny

dof

bip

Bezpieczeństwo

nie dla czadu

Edukacja i profilaktyka pożarowa

edukacja

© 2015 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie

Logowanie