migowy

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

CZUJKI DBAJĄ O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO.

czujkaOkres jesienno-zimowy to czas, w którym każdy z nas, w domach dba o zapewnienie właściwego komfortu cieplnego. Używanie różnego rodzaju urządzeń grzewczych niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa. Wady samych urządzeń grzewczych, ich zła eksploatacja lub niedokonywanie regularnych czynności konserwacyjnych mogą przyczynić się np. do powstania pożaru sadzy w kominie lub emisji tlenku węgla, który określany jest

mianem „cichego zabójcy”. Każdego roku na terenie działania komendy miejskiej PSP w Lesznie powstaje średnio ponad pięćdziesiąt pożarów sadzy w kominie. Od 2016 r. podczas tego typu interwencji poszkodowanych zostało sześć osób, na szczęście żadna z osób nie poniosła z tego tytułu śmierci. Duża w tym zasługa detektorów tlenku węgla, dymu, gazu, które pojawiają się na wyposażaniu pomieszczeń. Skuteczność ich zadziałania potwierdzają zgłoszenia o ich uruchomieniu, które wpłynęły do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lesznie. W latach 2016-2019 strażacy odnotowali 29 wyjazdów, w których czujnik tlenku węgla zaalarmował mieszkańców o niebezpieczeństwie. Trudno stwierdzić, czy osoby te przeżyłyby w przypadku braku takich urządzeń.
W tym miejscu pragniemy przypomnieć, że tlenek węgla jest niezwykle niebezpiecznym gazem. Brak zapachu, brak smaku, brak koloru powoduje, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować jego emisji. Zdajemy sobie sprawę, że aby zniwelować ilość tego typu zdarzeń istotne jest ciągłe uświadamianie społeczeństwu zagrożeń, które powoduje „czad”.
W związku z tym odwiedzamy placówki oświatowe, gdzie na spotkaniach z młodzieżą staramy się przekazać niezbędne informacje. Corocznie organizujemy konkurs, w którym każdy mieszkaniec powiatu leszczyńskiego ma możliwość wygrania czujki tlenku węgla/dymu lub gaśnicy, których ciągle brakuje na wyposażeniu domostw. Dzięki uprzejmości i wsparciu Miasta Leszna, Starostwa Powiatowego w Lesznie oraz Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych udało się przekazać sporej grupie mieszkańcom detektory, który chronią ich życie.
Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2018 r. ze zm.), dokonywanie co najmniej raz w roku okresowych kontroli przewodów kominowych oraz instalacji gazowych spoczywa na właścicielu lub zarządcy każdego obiektu, bez względu na jego przeznaczenie. Dotyczy to również budynków mieszkalnych wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Podobną kontrolą (raz na pięć lat) należy obejmować instalację elektryczną i odgromową danego obiektu budowlanego.
Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa apelujemy o dokonywanie regularnych przeglądów instalacji oraz zachęcamy do kupna i montażu czujników tlenku węgla- jedna czujka ratuje życie Tobie i Twoim najbliższym!!!

Tekst: Sekcja Kontrolno - Rozpoznawcza

BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE W LESIE

4

Stop pożarom traw

stop traw 2

Wsparcie dla żony strażaka - Natalii Kaczmarek

krew

Fundacja "SOLIDARNI"

proby logo

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

showthumb

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

FireFightersPlus

fireplus

„WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI”

rolnicy

Kontakt ePUAP

epuap

REKRUTACJA NA STUDIA W SGSP

SGSP Okladka 2020

Statystyki

Interwencji w tym roku:
Miejscowe zagrożenia229
Pożary75
Alarmy fałszywe52
Łącznie interwencji:356

Komora

Przeszkolonych strażaków:
OSP135
OSP KSRG61
PSP34
Łącznie:230

Program Regionalny

dof

bip

Bezpieczeństwo

nie dla czadu

Edukacja i profilaktyka pożarowa

edukacja

© 2015 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie

Logowanie